Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 224-06-88, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Малярія знову нагадує про себе! (22/10/2020 17:08)

        У вересні  2020 року у м. Запоріжжя зареєстровано летальний випадок від тропічної малярії . Помер молодий чоловік, 33 років, який повернувся із Африки. Причиною смерті стало пізнє звернення за медичною допомогою (на12 день від початку хвороби). За даними епідеміологічного розслідування цього випадку захворювання встановлено: загрози для розповсюдження  тропічної малярії серед населення області немає. Але хочеться вкотре нагадати населенню про це небезпечне захворювання, щоб не допустити  подібних наслідків хвороби.

Всього за 5 останніх років (2015-2019) в Запорізьку область завезено 9 випадків малярії, один з них - з летальним наслідком від тропічної малярії в 2017 році.

Малярія – паразитарне захворювання, збудником якого є найпростіші  (плазмодії малярії 5-ти видів), що передаються від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів. Хвороба найбільш поширена в країнах з тропічним кліматом. Захворювання часто починається з нездужання, слабкості, розбитості, головного болю, болю в м’язах, суглобах, попереку, сухості в роті, потім періодично підвищується температура тіла, з’являються блювота, розлади травлення (пронос), кашель, порушення з боку нервової та інших систем організму. За тяжкого злоякісного перебігу хвороба може закінчитись смертю. Один із найбільш небезпечних різновидів малярії в плані  тяжкості перебігу та летальних наслідків - тропічна малярія.

У випадку захворювання на малярію будь якого видудуже важливо своєчасно (в перші 3 дні) звернутись за медичною допомогою, обовязково при цьму сповістивши лікаря про своє перебування в тропічній країні

ЗАХВОРЮВАННЯ  МАЛЯРІЄЮ  МОЖНА  ПОПЕРЕДИТИ !

 ЗАСОБИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ:

– ЗАСТОСУВАННЯ  ПРОТИМАЛЯРІЙНИХ  ПРЕПАРАТІВ (захищає від ускладнень та летальних випадків).

Найпоширенішим протималярійними препаратом є делагіл (хлорохін), застосування якого треба починати за тиждень до виїзду. В країнах, де циркулюють стійкі до делагілу (хлорохіну) збудники малярії, для профілактики застосовують препарати ларіам (мефлохін), малоприм: Препарати призначають згідно з віковими дозами після консультації з лікарем.

Після прибуття до країни призначення, доцільно проконсультуватися з лікарем посольства про необхідність хіміопрофілактики малярії в безпосередньому місці перебування, термінах її проведення, а також про протималярійні препарати, що можна придбати в місцевій аптечній мережі, схеми і дози їх застосування.

- ЗАХИСТ ВІД УКУСІВ КОМАРІВ.

Захист від укусів комарів належить здійснювати як під час перебування в приміщенні, так і поза ним. Малярійні комарі нападають на людину найчастіше ввечері, з настанням сутінок та вночі. У цей час бажано носити одяг, що прикривав би більшу частину тіла (комбінезони, одяг з довгими рукавами, довгі брюки тощо). Відкриті частини тіла, особливо під час перебування поза приміщенням в сутінках, для запобігання нападу комарів слід змащувати репелентами у вигляді кремів, спиртових розчинів, аерозолів, що дозволені Міністерством охорони здоров'я України  для використання.

     У сутінки, бажано перебувати у приміщенні, недосяжному для проникнення комарів, оснащеному кондиціонером. Для попередження проникнення комарів до приміщення двері й вікна повинні мати захисні сітки. Спати слід під сітчатою запоною, краї якої треба старанно заправити під матрац. При виявленні комарів, що залетіли до помешкання, їх знищують механічно або за допомогою аерозольних інсектицидів, електрофумігаторів та антимоскітних спіралей. Житлові приміщення рекомендується щоденно ввечері обробляти аерозолем, по можливості таким, що містить синтетичні піретроїди. Після експозиції (застосування) інсектициду протягом 20-30 хвилин приміщення слід провітрити, не знімаючи захисних сіток з вікон і дверей. Доцільно також обробити інсектицидами та репелентами запони, сітки на дверях та вікнах (незалежно від наявності кондиціонерів). Не рекомендується користуватись духами, одеколонами та іншими подібними засобами.

       Після повернення в Україну (країну постійного перебування) необхідно негайно повідомити сімейного лікаря про Ваше прибуття з тропічних країн. Застосування вживання протималярійного препарату слід продовжувати ще протягом 4-х тижнів після виїзду з малярійної місцевості, оскільки за відсутності хіміопрофілактики в цей період існує найбільша вірогідність виникнення особливо небезпечної злоякісної форми тропічної малярії.

         В окремих випадках захворювання на малярію може виникнути у більш пізні терміни, навіть при застосування протималярійних препаратів. Тому, при нездужанні, що супроводжується підвищенням температури, потрібно негайно звернутися до лікаря. Протягом 3-х років після повернення з ендемічних країн додому при будь-якому захворюванні нагадуйте лікарю, який Вас лікує, про Ваше перебування у тропіках, незалежно від попередніх показників дослідження крові на малярію.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ЧИМ РЕТЕЛЬНІШЕ І ЧІТКІШЕ ВИ БУДЕТЕ ВИКОНУВАТИ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ МАЛЯРІЇ, ТИМ МЕНША БУДЕ ВІРОГІДНІСТЬ ЗАХВОРІТИ ЦІЄЮ НЕБЕЗПЕЧНОЮ ХВОРОБОЮ!

Зав. паразитологічної лабораторіі   Зарудна О.В.

22/10/2020 17:08


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC