Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 224-06-88, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Засідання координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам (01/10/2010)

Хворих на ВІЛ-інфекцію, наркоманію та інші соціальні хвороби не залишать наодинці зі своїми проблемами

Відбулось  засідання координаційної ради з питань протидії соціальним  хворобам  при  облдержадміністрації під головуванням заступника голови облдержадміністрації Миколи Ярмощука, в якому взяли участь керівники управлінь облдержадміністрації,  головного управління МВС України в Запорізькій області, управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області, державних закладів та неурядових організацій, які займаються діагностикою, лікуванням, доглядом та підтримкою хворих на ВІЛ-інфекцію, наркоманію, туберкульоз.

На засіданні обговорено такі питання: результати перевірки прокуратурою області стану виконання  Програми протидії поширенню наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Запорізькій області на 2004-2010 роки; хід виконання рішення координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам при облдержадміністрації від 28.10.2009 № 6/1 «Про стан поширеності наркоманії та наркозлочинності у молодіжному середовищі»; стан впровадження замісної підтримувальної терапії серед споживачів ін’єкційних наркотиків у Запорізькій області;  діяльність служб соціально-профілактичної роботи Запорізького, Мелітопольського, Енергодарського, Токмацького міських, Вільнянського районного центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; діяльність  Приморської районної координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам  у 2007-2010 роках; стан захворюваності на хвороби, що передаються статевим шляхом, та заходів їх профілактики у Василівському  районі.

Заслухавши доповідь заступника голови Приморської районної державної адміністрації Максимової К.П.., співдоповідь секретаря координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам при облдержадміністрації Циганкової А.М.  щодо  діяльності  у 2007-2010  роках координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам при Приморській райдержадміністрації,  координаційна рада відзначила, що впродовж останніх 5 років в районі не забезпечується обстеження 5% населення на ВІЛ-інфекцію. За 8 місяців поточного року питома вага обстежених осіб з груп ризику та хворих за клінічними  показаннями  склала 2,16%.

Щорічно знижується  захворюваність на  інфекції, які передаються статевим шляхом, що обумовлено низькою активністю виявлення хворих серед осіб  із захворюваннями  урогенітального тракту, які звертаються за допомогою до акушерів-гінекологів та урологів. Недостатньо проводиться робота фахівцями  щодо виявлення джерел інфікування, статевих партнерів хворих. У діяльність  клініко-діагностичної лабораторії  центральної районної лікарні не впроваджено методи діагностики хламідіозу, мікоплазмозу, уреаплазмозу.

Підрозділ боротьби з незаконним обігом наркотиків  районного відділу ГУМВС України в Запорізькій області  не забезпечений комп’ютерною технікою, периферійними пристроями, транспортним засобом, що ускладнює роботу підрозділу.

Відсоток виявлення хворих на туберкульоз бактеріоскопічним  методом  в  районі  залишається нижче обласного показника. За 6 місяців 2010 року показник становить 1,2%  при  обласному  -  1,8%.

Нижче обласних рівнів  показники виконання річних планів флюорографічних оглядів осіб з групи медичного ризику, неорганізованого населення, тимчасово непрацюючих. За даними 6 місяців& nbsp; поточного року, погіршилось у порівнянні з обласними показниками проведення профілактичних оглядів   ще й осіб з груп соціального ризику; осіб, які не обстежені більше 2 років.

Заслухавши доповіді першого заступника начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Бєляєвої С.І., начальника управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС України в Запорізькій області Павлюка М.В., начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Вєрозубова О.Г., координаційна рада відзначила, що   під час перевірки у поточному році прокуратурою  Запорізької області стану виконання Програми виявлено низку недоліків, які  також свідчать про не виконання рішення координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам  при облдержадміністрації від 31.03.2010 № 1/1 «Стан виконання у 2009 році Програми протидії поширенню наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Запорізькій області на 2004-2010 роки».

Фінансування Програми та заходів боротьби з поширенням наркоманії залишається незадовільним. Не фінансуються програми в Якимівському, Новомиколаївському, Веселівському районах, недостатньо - у Гуляйпільському районі. Розівська, Великобілозерська, Вільнянська, Приазовська, Гуляйпільська, Якимівська центральні районні лікарні, як і раніше, не забезпечені лікарями-наркологами;  їх функції виконують лікарі-сумісники.

У лікувальних закладах Розівського, Новомиколаївського районів  встановлено порушення порядку ведення обліку осіб, які вживають наркотичні засоби; неналежного зберігання наркотичних засобів тощо.

У діяльності місцевих органів влади мають місце порушення вимог законодавства, спрямованого на запобігання бездоглядності, алкоголізму та наркоманії у молодіжному середовищі.

Перевірка показала, що між  закладами охорони здоров’я, освіти та органами внутрішніх справ відсутня належна взаємодія і взаємоінформація про заходи, що вживаються з метою подолання негативних явищ у молодіжному середовищі, внаслідок чого облік неповнолітніх осіб, які зловживають наркотичними засобами, токсичними  речовинами  та алкогольними  напоями,  не  є  достовірним та повним.

Заслухавши доповіді начальника управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС України в Запорізькій області Павлюка М.В.,  головного позаштатного нарколога управління охорони здоров’я облдержадміністрації Радкевича В.В. про хід виконання рішення координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам при облдержадміністрації від 28.10.2009 № 6/1 «Про стан поширеності наркоманії та наркозлочинності у молодіжному середовищі»,  координаційна рада відзначила, що пропозиції рішення виконані за винятком  пункту 4.2. щодо виконання у містах і районах області у повному обсязі Програми протидії поширенню наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Запорізькій області на 2004-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 19.12.2003 № 16.

За 8 місяців 2010 року під час проведення працівниками міських управлінь та районних  відділів  Головного управління МВС України в Запорізькій області  перевірок  дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства України з питань запобігання продажу неповнолітнім алкогольних виробів виявлено 208 фактів реалізації алкогольних виробів неповнолітнім, по яких складено  адміністративні протоколи за ч. 2 ст. 156 КУпАП.  Найбільше виявлено фактів продажу неповнолітнім алкогольних напоїв у Ленінському, Комунарському, Заводському, Жовтневому районах обласного центру, у містах Мелітополь,  Енергодар та у Кам’янсько-Дніпровському районі.

За результатами відпрацювань територій навчальних закладів та місць проведення дозвілля молоддю порушено 10 кримінальних справ за незаконний збут наркотичних засобів, 1 кримінальну  справу по факту втягнення неповнолітнього до немедичного вживання наркотиків, 7 кримінальних справ по фактах зберігання наркотичних засобів без мети збуту, скоєних неповнолітніми.

Працівниками органів внутрішніх справ вживаються заходи щодо виявлення та доставки на огляд до лікарів-наркологів неповнолітніх осіб, які вживають або схильні до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин.

Заслухавши доповідь головного позаштатного нарколога управління охорони здоров’я облдержадміністрації Радкевича В.В. щодо впровадження   в області замісної підтримувальної терапії,  координаційна рада відзначила, що замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) на сьогодні  впроваджена в діяльність  комунальних  установ  Запорізької обласної ради: «Обласний клінічний наркологічний диспансер», «Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом»; Мелітопольського наркологічного диспансеру. Для її проведення використовуються препарати «Еднок» ( бупренорфіну гідрохлорид), «Метадол» та «Метадикт» (метадону гідрохлорид).

Станом на 31.12.2009  в області замісну підтримувальну терапію  отримувала 91 особа, що складає лише 0,5%  від оціночної кількості споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) у регіоні (18000 осіб) та 2,2% від числа СІН, які знаходяться на  диспансерному  обліку в КУ “Обласний клінічний наркологічний диспансер” ЗОР та мають залежність від опіоїдів  (4122 особи).

Планується щорічне збільшення числа пацієнтів замісної підтримувальної терапії.  До  кінця  2010  року число пацієнтів замісної підтримувальної терапії збільшиться до 170 осіб; впродовж 2011-2012 років до ЗПТ буде залучено ще 50 СІН.

У жовтні поточного року планується впровадження ЗПТ у діяльність  комунальних установ Запорізької обласної ради: «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер»,  «Бердянський психоневрологічний диспансер».

За станом на 01.09.2010 серед 108 пацієнтів ЗПТ  57 СІН з ВІЛ-позитивним статусом; 53 пацієнти отримують препарат «Еднок», 55 – препарати «Метадол» та «Метадикт».

Заслухавши доповідь директора Запорізького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Понікарової О.А. щодо результатів діяльності служб соціально-профілактичної роботи  центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області, координаційна рада відзначила, що  серед споживачів ін’єкційних наркотиків проводиться певний обсяг профілактичних заходів відповідно до стратегії «Зменшення шкоди». Це – обмін використаних шприців на стерильні, видача клієнтам служб презервативів, дезинфікуючих засобів, інформаційно-освітніх матеріалів, проведення первинного медичного огляду та інше.

У 2006 році фінансування діяльності  служб соціально-профілактичної роботи  здійснювалось за рахунок субвенції з державного бюджету, у 2007-2008 роках - з місцевих бюджетів, а також служби отримували міжнародну гуманітарну допомогу. У 2009 році зовсім не фінансувалась  діяльність  служб Мелітопольського міського та Вільнянського районного центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Значно було скорочено фінансування служб у мм. Запоріжжі, Енергодарі і Токмаку. Це стало однією з основних причин не виконання вимог наказу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 18.12.2008 № 4941 «Про затвердження та впровадження стандартів мінімального пакету соціальних послуг у сфері ВІЛ/СНІДу різним категоріям дітей, молоді та сімей» в частині надання якісних послуг споживачам ін’єкційних наркотиків та їх найближчому оточенню.

У поточному році фінансування служб соціально-профілактичної роботи  покращилось. Однак за 8 місяців  2010 року у м. Мелітополі виділено тільки 24% коштів від загальної їх суми передбаченої на рік, у м. Енергодарі – 3,4%,& nbsp;  у Вільнянському районі – 50%, у м. Запоріжжі – 63%.

Заслухавши доповідь заступника голови координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам  при Василівській райдержадміністрації, головного лікаря Василівської ЦРЛ Сапи В.М., координаційна рада відзначила, що  у районі рівень захворюваності на  інфекції, які передаються статевим шляхом,  щорічно нижче обласних показників і зберігає тенденцію до зниження.

У 2009 році показник захворюваності на сифіліс склав 14,7 на 100 тисяч населення  при обласному показникові - 16,9; за 8 місяців поточного року – 5,9 та 8,4 на 100 тисяч населення відповідно. Показники  активності  виявлення  хворих значно нижче обласних. При цьому питома вага хворих з виявленим джерелом інфікування, показники  васерманізації  соматичних хворих  високі та перевищують обласні.

Рівень захворюваності на гонорею у 2009 році був у 3,6 рази менше обласного показника, за 8 місяців 2010 року – у 3,4 рази і становить 1,5 на 100 тисяч населення. Відмічається низька активність виявлення хворих на гонорею лікарями-урологами та акушер-гінекологами.

В клініко-діагностичній лабораторії Василівської центральної районної лікарні відсутня діагностика хламідіозу. Недостатньо проводиться серед населення інформаційно–освітня робота з профілактики хвороб, що передаються статевим шляхом.

Впродовж останніх  років у районі залишається високим рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію. У 2009 році він склав 32,4 на 100 тисяч населення проти 17,3 у 2007 році. За 8 місяців поточного року показник захворюваності становить 32,4  при обласному показникові - 20,2 на 100 тисяч населення.

Відмічається низьке охоплення населення обстеженням на ВІЛ-інфекцію.  Питома вага обстежених у 2009 році осіб з груп ризику та хворих за клінічними показаннями склала  1,91% при рекомендованих 5%,  за 8 місяців  поточного року – 1,26%, що свідчить про неналежну  організацію обстежень в закладах охорони здоров’я.

На засіданні координаційної ради затверджено  регіональні показники моніторингу та оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Запорізькій області, за 2009 рік.

З кожного питання прийнято  відповідні рішення щодо удосконалення заходів у попередженні захворювань на соціально небезпечні хвороби.

 

Циганкова Алла Миколаївна,

секретар координаційної ради з питань протидії соціальним хворобам при обласній державній адміністрації, завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій облСЕС

01/10/2010


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC